Достапни линкови

logo-print

Одложена расправата за ирачкиот Закон за избори


Ирачкиот парламент ја одложи за утре дискусијата за начините како да се надминат проблемите со Законот за избори, отккао заменик претседателот стави вето на Законот. Висе претседателот Тариг ал-Хашеми, стави вето на Законот. Тој бара повеќе места во парламентот за Ирачаните кои живеат во странство, од кои најголемиот дел се сунитски Арапи како него . Со ставање на вето на законот се доведува до прашање одржувањето на изборите закажани за јануари.


XS
SM
MD
LG