Достапни линкови

logo-print

Десетици загинати во рударска несреќа во Кина


Во денешната експлозија на гас во еден рудник за јаглен во северна Кина, како што јавуваат агенциите, загинале 30 рудари, додека 80 биле затрупани на триста метри под површината на земјата. Се додава дека по експлозијата рудникот успеале да го напуштат 390 рудари. Рудниците во Кина се сметаат за најнебезбедни во светот.
XS
SM
MD
LG