Достапни линкови

logo-print

Реакции на изборот на првите луѓе на ЕУ


Именувањето на малку познатите Херман Ван Рампуј и Кетрин Аштон за Претседател и шеф на дипломатијата на ЕУ наидува на различни реакции. За Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо станува збор за одличен избор. За германскиот Канцелар Ангела Меркел тие ке придонесат за консензус во претседавањето. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека нивното наименување е голем чекор за улогата на Европа во светот.
XS
SM
MD
LG