Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот парламент ќе дискутира за Законот за избори


Ирачкиот парламентот ќе се состане во сабота и ќе се обиде да ги надмине проблемите со Законот за избори на кој вицепретседателот Тарек ал-Хашеми, стави вето. Претходно Врховниот суд се обиде да го отфрли ветото од Хашеми, бидејќи со тоа се става под знак прашалник одржувањето на изборите закажани за 22 јануари. Изборите се закажани , но не може да се продолжи со активностите додека законот не биде одобрен од претседателот.

XS
SM
MD
LG