Достапни линкови

logo-print

Карзаи ветил дека ќе се справува со проблемите


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во совојот инагуративен говор ветил дека ќе му служи на народот, ќе се бори против корупцијата и ќе се грижи за безбедноста во земјата. Тој изјавил дека авганистанките сили во наредните пет години полека ќе ја преземаат одговорноста за безбедноста во земјата од коалиционите сили. На инагурацијата присуствувале многу странски претставници, меѓу кои и американскиот државен секретар Хилари Клинтон и пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари. Западните сили позитивно го оцениле говорот на Карзаи.

XS
SM
MD
LG