Достапни линкови

logo-print

Западните сили ја поздравиле инагурацијата на Карзаи


Западните сили позитивно го оцениле инагуративниот говор на Хамид Карзаи. Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Милибанд изјавил дека Казраи ги сватил пораките што му ги упати меѓународната заедница. Од страна на претставникот на ЕУ во Авганистан, говорот бил оценет како патоказ на вистинскиот пат. А генералниот секретар на НАТО, Андрес фог Расмусен инагурацијата ја опишал како историски настан, но повикал Карзаи да се справи што поскоро со корупцијата во своите редови.

XS
SM
MD
LG