Достапни линкови

logo-print

Јушченко побара промена на договорот за гас со Русија


Украинскиот претседател Виктор Јушченко побара од Русија да го смени 10 годишниот договор за гас што го имаат потпишано двете земји, со образложение дека договорот претставува вистински проблем за економијата во земјата. Повикот на Јушченко доаѓа на неколу часа пред средбата меѓу премиерот на Украина , Јулија Тимошенко и нејзиниот руски колега Владимир Путин. На средбата во Јалта ќе се разговара за проблемите кои ги имаат двете земји со гасот.

XS
SM
MD
LG