Достапни линкови

logo-print

Светските сили размислуваат за санкционирање на Иран


Претставници на шесте светски сили утре ќе се состанат во Брисел да разгледаат какви мерки би можело да применат против Иран, поради тоа што Техеран одби да ја прифати понудената програма за збогатување на ураниум. Во групата која преговараше со Иран, се претставниците на САД, Велика Британија, Франција, Русија, Кина и Германија. Иран вчера објави дека нема да праќа ураниум во странство на дозборатување за понатамошните потреби на земјата. По соопштувањето на веста, американскиот претседател Барак Обама изјавил дека со сојузниците веќе започнале да разговараат на кој начин да го санкционираат Иран
XS
SM
MD
LG