Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ја одмрзне помошта за Бугарија


Европската комисија денеска најавила дека ќе ја одмрзне помошта за Бугарија, бидејќи таа балканска земја успешно започнала да спроведува реформи во јавната администрација. Портпаролот на ЕУ, Марк Греј изјавил дека ќе одблокираат 82 милиони евра помош за Бугарија, кои беа наменети за земјата кога таа влезе во Унијата во 2007-та. Греј навел дека не знае дали Бугарија ќе ја добие сета помош која е наменета за неа. ЕУ замрзна околу 500 илјади евра помош за Софија, во 2008-та, поради маловерзации со средствата од Унијата.
XS
SM
MD
LG