Достапни линкови

logo-print

Германските банки повлекуваат картички од клиентите


Банките во Германија започнале досега најголема акција за повлекување на картичките на своите клиенти, за да ги заменат со нови, бидејќи во Шпанија дошло да масовна кражба на податоците на германските клиенти. Од промет ќе бидат повлечени повеќе од 100 илјади картички „Виза“ и „Мастеркард“.Германските власти не соопштуваат како дошло до кражбата на податоците на клиентите, но велат дека не станува збор само за кражба од една банка, туку од сите поголеми германски банки.
XS
SM
MD
LG