Достапни линкови

logo-print

Ирачката изборна комисија ги откажа своите активности


Од Ирачката изборна комисија изјавиле дека ќе ги откажат сите свои активности врзани за подготовката на изборите кои треба да се одржат на 18 јануари. Ваквата одлука ја донеле откако претходно ирачкиот вице-претседател Тарек Ал Хашеми ставил вето на дел од изборниот закон, со што повторно е под прашање одржувањето на општите избори во Ирак, предвидени за јануари. Законот ќе биде вратен во парламентот. И курдите најавија бојкот на изборите. И едните и другите бараат повеќе места во парламентот. Евентуалното одлагање на изборите во Ирак може да ги наруши и американските планови за повлекување на воените сили од таа земја до крајот на август.


XS
SM
MD
LG