Достапни линкови

logo-print

Партијата на Хашим Тачи победила во речиси половина општини


Партијата на косовскиот премиер Хашим Тачи е во водство според прелиминарните резултати на првите локални избори во Косово од неговото осамостојување. Партијата на Тачи го освоила мнозинството на гласови во 16 од 36 општини, додека пак Демократската лига на Косово на претседателот Фатмир Сејдиу ја презела контролата во осум локални совети.
XS
SM
MD
LG