Достапни линкови

logo-print

СДСМ нема да опструира процесот за името


СДСМ нема да го опструира процесот за решавање на спорот со името, туку ќе го поддржи, изјавил лидерот на партијата Бранко Црвенковски .Од СДСМ му предлагаат на премиерот Никола Груевски да покрене иницијатива за средба со медијаторот Метју Нимиц на која би се утврдило до каде секоја страна ќе може да отстапи во своите позиции. Црвенковски смета дека форматот да се водат разговорите под покровителство на Обединетите нации е подобар отколку да се водат под покровителство на ЕУ, а евентуалното напуштање на преговорите би значело скршнување и од патот кон ЕУ и НАТО.
XS
SM
MD
LG