Достапни линкови

logo-print

Иран реагира на извештајот на МААЕ


Иранскиот претставник во Меѓународната агенција за атомска енергија ги отфрлил критиките што претходно на сметка на Иран ги упати Агенцијата. Во извештајот на Агенцијата објавен вчера се наведува дека Иран можеби со тоа што не одговара на нацрт договорот на ОН, има и други тајни нуклеарни објекти. За иранскиот пратеник во Меѓународната Агенција, Али-Ашгар Солтание , извештајот на Агенцијата се претвара во досадна игrа . Тој изјавил дека Иран ги почитува обврските кон Агенцијата на ОН .
XS
SM
MD
LG