Достапни линкови

logo-print

Македонските ватерполисти во светската лига


Ватерполо репрезентацијата на Македонија вечерва со почеток од 19 часот во базенот „Младост“ во Скопје ќе го има својот прв настап во Светската лига, а противник ќе и биде репрезентацијата на Хрватска. Другите две репрезентации од групата се Русија и Грција. Само првопласираната селекција ќе ги продолжи настапите во следната фаза од натпреварувањето. Минатата година на Европското првенство во Шпанија репрезентацијата заврши на осмото место и со тоа обезбеди пласман на Светското првенство што оваа година се одржа во Италија и на кое македонските ватерполисти го освоија 15 место.
XS
SM
MD
LG