Достапни линкови

logo-print

Грузија испрати свои војници во Авганистан


Грузија денеска за првпат испрати свои трупи во Авганистан за да им се придружат на НАТО силите во таа земја. Министерот на одбрана на Грузија изјавил дека неговата земја ќе испрати 173 војници да им се придружат на коалиционите сили. Тој изјавил дека уште стотина војници кои се обучувани од американските сили , ќе заминат во Авгансистан и ќе бидат под американска команда. Грузија претходно испрати 2.000 војници во Ирак.

XS
SM
MD
LG