Достапни линкови

logo-print

ЕУ подготвена за започне преговори за членство со Албанија


Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска се согласиле да продолжат со спроведувањето на апликацијата на Албанија за членство во Унијата Од Шведското претседателство на ЕУ соопштиле дека министрите ја одобриле одлуката без дискусија. Европската комисија сега ќе се подготви процена на тоа дали е Албанија подготвена да започне преговори за членство. Албанија аплицирале за членство во ЕУ во април. Некои претставници на ЕУ, вклучувајќи го и Комесарот за проширување Оли Рен ја предупредил Албанија дека треба да се направат големи промени за да се исполнат стандардите на ЕУ
XS
SM
MD
LG