Достапни линкови

logo-print

Одлагање на стартот на иранската нуклеарка Бушер


Русија соопшти дека нема да го стартува нуклеарниот реактор во иранската централа Бушер до крајот на годинава како што претходно беше најавено. Министерот за енергија Сергеј Шматко денеска во Москва изјави дека одлагањето е поради технички причини. Русија во минатата година го комплетираше снабдување со нуклеарно гориво на Бушер и покрај противењето на Западот и сомневањата во иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG