Достапни линкови

logo-print

Палестинците ќе бараат од ОН признавање на Палестина


Главниот палестински преговарач Саеб Ерекат изјави дека палестинците планираат да побараат од Обединетите нации признавање на независна палестинска држава во Западниот Брег и Газа со Источен Ерусалим како главен град. По оваа најава, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги предупреди палестинците да не преземаат еднострани акции. Тој наведе дека Палестинска држава е можна само преку преговори со Израел.
XS
SM
MD
LG