Достапни линкови

logo-print

Египет сака да биде првата земја со интернет домен на арапски


Египетски министер за информатичка технологија Тарек Камел денеска изјавил дека неговата земја сака да биде првата земја од арапскиот свет која ќе започне со употреба на интернет домен целосно напишана на арапски. Египет утре формално ќе побара домен на вториот ден од одржувањето на Интернет конференцијата спонзорирана од ОН, што се одржува во египетското одморалиште Шарм Ел-Шеик.

XS
SM
MD
LG