Достапни линкови

logo-print

Авганистан ќе добие американски авиони


Американската војска во наредните две години ќе му подари 20 транспорти авиони на Авганистан, соопштиле американските и авганистанските власти. Два авиони веќе се испорачани. Генералот на американската армија, Стенли Меккристал во Кабул изјавил дека останатите авиони Авганистан ќе ги добие до 2011-та. Тој изјавил дека авионите ќе им овозможат на авганистанските сили да продолжат со спроведување на воздушните мисии, кои сега ги спроведуваат заедно со коалиционите сили. На авганистанките воздухопловни сили им недостасуваат модерни авиони.
XS
SM
MD
LG