Достапни линкови

logo-print

Дел од избирачките места во Северно Косово не се отворени


Повеќе од 98 проценти од избирачките места се отворени денеска за локалните избори кои се одржуваат во Косово. Не се отворени само некои избирачки места на северот од Косово , соопштила претседателката на Главната изборна комисија, Несрин Љушта. Таа изјавила дека тоа се и очекувало, па затоа има алтернативни избирачки места и мобилни екипи кои ќе им овозможат на граѓаните што сакаат да гласаат, за го сторат тоа. Право на глас имаат повеќе од 1, 5 милиони жители.
XS
SM
MD
LG