Достапни линкови

logo-print

Шефот на Светската програма за храна штрајкува со глад


Шефот на Светската програма за храна штрајкува со глад за да го привлече вниманието на светот, за маките на гладните луѓе, пред одржувањето на самитото за храна во Рим, кој треба да започне утре. Жак Диуф, вчера започна да штрајкува со гладво холот на канцеларијата за храна во италијанскиот главен град. Диуф, кој е домаќин на самитот, ги повика луѓето од целиот свет да му се придружи во еднодневен пост во пресрет на одржување на самитот . И Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјавил дека во знак на солидарност ќе му се приклучи на Диуф
XS
SM
MD
LG