Достапни линкови

logo-print

Кина сака да преговара со Тајван за трговија


Кинескиот претседател Ху Џинтао изрази надеж дека до крајот на годинава ќе почнат преговорите со Тајван за трговска соработка. Џинтао, во обраќањето на самитот на АПЕК во Сингапур, истакна дека тешките прашања треба да се остават настрана, а приоритет во преговорите меѓу двете земји треба да имаат економските теми.
XS
SM
MD
LG