Достапни линкови

logo-print

Турската влада го објави планот за помирување со курдите


На денешната седница на турскиот парламент, владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган го објави планот за помирување со курдското малцинство и за завршување на 25 годишниот конфликт со курдските бунтовници. Министерот за внатрешни работи Бешир Аталај изјави дека со планот се предвидува отстранување на сите забрани на употребата на курдскиот јазик, формирање комисија против дискриминација на курдите и враќање на курдските имиња на селата. Дел од опозијата го критикуваше планот со образложение дека претставува закана за турското единство.
XS
SM
MD
LG