Достапни линкови

logo-print

Германија бара од Авганистан поефикасна борба против криминалот


Германскиот министер за одбрана Карл Теодор Гутенберг ја повика авганистанската влада да ги зголеми своите напори во борбата против корупцијата и криминалот, ако сака да ја поврати довербата на Берлин. Тој е во посета на Кабул, каде што изјави дека Германија треба да види јасни знаци на напредок. Германскиот парламент треба да гласа во декември дали да се испратат уште војници во Авганистан.
XS
SM
MD
LG