Достапни линкови

logo-print

Во Русија затворен лидерот на опозициската болшевичка партија


Руските власти го осудиле на 10 дневен затвор лидерот на забранетата Национално болшевичка партија, Едуард Лимонов. Тој бил осуден за неовластено организирање на демонстрации. На 31 октомври, полиција уапси околу 50 припадници на опозиција, вклучувајќи го и Лимонов кој се обидувал неовластено да присуствува на демонстраци во Москва Руските власти го забраниле протестот на опозицијата со образложение дека на тоа место тој ден бил организиран друг настан.
XS
SM
MD
LG