Достапни линкови

logo-print

Апликацијата на Албанија за ЕУ доби зелено светло


Земјите членки на ЕУ се согласиле да ја подржат апликацијата на Албанија за почнување на постапката за оценување на барањето за членство во Унијата, јавува МИА. Според албанските медиуми , оваа одлука била донесена вчера. Албанија ја поднесе апликацијата за членство во мај годинава . Во меѓувреме на средба во Брисел, еврокомесарот Оли Рен од министерот за надворешни работи на Албанија побарал надминување на политичката криза создадена со бојкотот на опозицијата на парламентот. Според Рен, политичкиот консензус во Албанија е услов за ЕУ.

XS
SM
MD
LG