Достапни линкови

logo-print

Авганистан извезе 12 тони јаболка во Пакистан


Авганистан денеска извезе 12 тони на јаболка во Индија, преку воздушен и копнен пат преку Пакистан. Министерот за земјоделие на Афганистан, Мухамед Асиф Рахими го опишал тој настан како крупен чекор во истражувањето на светските пазари. Тој изјавил дека изворот на овошје можеби ќе ги натера производителите на афион и да се префрлат на производство на други култури. Авганистан не смее да извезува друго овошје и зеленчук во Заливот
XS
SM
MD
LG