Достапни линкови

logo-print

Европарламентот ќе гласа за визната либерализација


Европскиот парламент денеска ќе ја стави на гласање иницијативата да им се препорача на министрите за внатрешни работи на државите-членки на Европската унија од 19 декември укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и на Црна Гора. Доколку биде прифатена таа иницијатива, ќе биде проследена до министрите за внатрешни работи кои носат конечна одлука на состанок кој најверојатно ќе биде одржан на 30 ноември, наместо на 1 декември кога првично беше закажан.
XS
SM
MD
LG