Достапни линкови

logo-print

Правосилна пресуда за босанскосрпскиот генерал Милошевиќ


Хашкиот Трибунал денеска треба да му изрече правосилна пресуда на генералот во пензија на војската на Република Српска Драгомир Милошевиќ. Трибуналот го осуди 67- годишниот Милошевиќ првостепено на 33 години затвор прогласувајќи го виновен за кампањата со артилериски и снајперски напади врз цивили во Сараево од 1994-та до 1995- та година. Со жалба на пресудата, која беше изречена во декември 2007- та година, одбраната побара Милошевиќ да биде ослободен од вината, а обвинителството бараше да му биде изречен доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG