Достапни линкови

logo-print

Караџиќ ќе се жали за доделениот адвокат


Обвинетиот за воени злосторства Радован Караџиќ денеска побарал одобрение од Хашкиот трибунал да поднесе жалба на одлуката на судскиот Совет да ми се додели бранител. Ако судот му одобри , Караџиќ ќе има една недела да поднесе жалба. Како причина за поднесување на жалбата тој наведува дека со тоа што судот одредил дека на адвокатот му се доволни 3, 5 месеци да ја подготви одбраната. И да го води процесот кој според Караџиќ е обемен и комплексен. Советот му додели бранител, но се уште не е соопштено неговото име. Процесот треба да продолжи на 1 март, наредната година.

XS
SM
MD
LG