Достапни линкови

logo-print

Русија ќе притиска Иран да даде одговор за нуклерната програма


Русија денеска соопшти дека ќе го притиска Иран да даде позитивен одговор на предлог планот на ОН за збогатување на ураниум. Претходно рускиот претседател Дмитриј Медведев го повтори предупредувањата дека се можни нови санкции кон Иран ако нема придвижување на разговорите за нукларната програма. Планот на ОН предвидува ниско збогатен ураниум од Иран да се носи во Русија за натамошно збогатување, а потоа во Франција да се претвори во гориво, за понатамошните потреби на Техеран.

XS
SM
MD
LG