Достапни линкови

logo-print

Армијата на Јужна Кореја ја зголеми борбената готовност


Јужнокорејски војници се во состојба на висока готовност ден по размената на огнот меѓу воени бродови со Северна Кореја разменија што е прв случај по седум години. Според Јужнокорејските власти севернокорејскиот брод бил тешко оштетен по престрелка на Жолто Море додека јужнокорејскиот брод имал мали оштетувања. Министерот за одбрана на Јужна Кореја Ким Тае изјави дека очекува Северна Кореја да се одмазди.
XS
SM
MD
LG