Достапни линкови

logo-print

Ирак одобри договор со светски групаци за нафта


Ирачката влада го одобрила договорот со американско –европската групација за нафта „Ексон мобил“ и „Ројал Дач Сеил“, за развој на нафтено поле на југот на земјата. Групацијата ќе ископува по 8,6 милијарди барели нафта. Се очекува Министерството за нафта наскоро да го финализира 20 годиншниот договор за нафта. Минатата недела Багдат го заврши договорот со британски и со кинески фирми за развој на нафтено поле во најголемото светско наогалиште Румаила.
XS
SM
MD
LG