Достапни линкови

logo-print

Молдавскиот парламент не избра претседател


Молдавскиот парламент денеска не успеа да избере нов претседател,со што требаше да заврши неколку месечната политичка криза.Собранието не успеа да го изгласа Маријан Лупу, затоа што Комунистичката партија го бојкотираше гласањето. Сите 53 пратеници од владејачката Алијанса за европска интеграција гласаа за Лупу, но потребни се најмалку 61 глас за да се избере претседател.
Маријан Лупу, кој е поранешен комунист беше единствен кандидат.
XS
SM
MD
LG