Достапни линкови

logo-print

Комеморација за загинатите во маскарот во Форт Худ


Американскиот претседател Барак Обама се очекува да одржи говор на денешната комеморација за 13 те американски војници кои пред неколку денови беа убиени во воената база Форт Худ во Тексас. Напаѓачот, воениот психолог мајор Нидал Малик Хасан кој бил ранет од полицијата се уште се наоѓа во болница. Федералното истражно биро соопшти дека Хасан не бил инволвиран во терористички активности и покрај неговата комуникацијата со радикалниот имам Анвал ал Авлаки. Хасан, според агенциите, бил со палестинско потекло и не сакал да биде испратен во воена мисија во Авганистан.
XS
SM
MD
LG