Достапни линкови

logo-print

Германија го слави падот на Берлинскиот ѕид


Германската канцеларка Ангела Меркел му се заблагодари на поранешниот советски лидер Михаил Горбачов за неговата улога за падот на Берлинскиот ѕид пред 20 години . На Меркел и на Горбачов им се приклучи и поранешниот полски претседател Лех Валенса, на прошетката низ првиот премин кој бил отворен на 9 номври 1989 година. Меркел изјавила дека денешната прослава на падот на Берлинскиот ѕид, не е само прослава на Германија, туку е прослава на цела Европа. Во изминатите неколку денови центарот на Берлин беше поделен на симболичен начин со домино плочки кои во 20 часот треба да ги урне Валенса за симболично да покаже како тогашните комунистичките влади падна една по друга.

XS
SM
MD
LG