Достапни линкови

logo-print

Иранската полиција ќе им ги отсекува рацете на крадците


Иранскиот весник “Ебтекар“ објавил денеска дека властите во Иран се спремни да започнат да казнуваат по исламскиот закон, за да се спречи високото ниво на криминал. Шефот на иранското одделение за криминал Асгар Јафари изјавил дека ако полицијата не започне да им ги отсекува рацете на крадците, во земјата ќе се чуствува голема несигурност. Обединетите нации и активисти за човекови права го критикуваа Иран во минатото за такви казни.

XS
SM
MD
LG