Достапни линкови

logo-print

Изборите во Ирак на 21 јануари , наместо на 16-ти


Шефот на ирачката изборна комисија изјавил дека комисијата предлага парламентарните избори да се одржат на 21 јануари , јавува Асошиетед прес. Изборите требаше да се одржат на 16 јануари, но парламентот до вчера на неколку пати го одлагаше донесувањето на Законот за избори. Пратениците неможеа да се договорат за начинот на гласање во спорната област Киркук, во која живеат Курди, Арапи и Туркменистанци. Но вчера парламентот го донесе законот за избори.

XS
SM
MD
LG