Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот парламент го изгласа Законот за избори


Ирачкиот парламент денеска го донесе долго очекуваниот Закон за избори. Пратениците на неколку пати не успеаа да го изгласат Законот кој го отвори патот за изборите кои треба да се одржат во јануари.На парламентарните избори се гледа како на клучен тест за Ирак, за тоа дали излегува од кризата и дали може да ги надмине децениските несогласувања и граѓански немири. Ирак е 11-ти по ред светски производител на нафта


XS
SM
MD
LG