Достапни линкови

logo-print

Во Туркменистан ослободен активист за човекови права


Властите во Туркменистан го ослободиле активистот за човекови права Андреј Закота, но побарале од него да ја напушти земјата. Тоа го потврдија и од организацијата Хјуман рајтс воч . Закота беше осуден на 5 години затвор за напад, потоа казната беше преименувана во парична, а сега е ослободен. Директорот на Хјуман рајс воч за Европа и за Централна Азија, Холи Картнер, изјавила дека обвиненијата против Закота се лажни и дека тој никогаш не требало да биде во затвор. Закота има двојно туркменистанско и руско државјанство и е принуден да ја напушти земјата и да се откаже од сопственоста на својот стан.

XS
SM
MD
LG