Достапни линкови

logo-print

Кинескиот премиер Јиабао во посета на Африка


Кинескиот премиер Вен Јиабао ќе се сретне денеска со лидерите на африканските држави за да разговараат за кинески вложувања во Африка. Во пресрет на форумот на Кина и Африка ,кој треба да се одржи во египетскиот град Шарм Ел-Шеик, кинескиот премиер негираше дека Кина развива врски во Африка само за да обезбеди пристап до африканската нафта и други суровини, кои ќе и обезбедат економска моќ на Кина. Кинескиот премиер изјавил дека тие се заинтересирани да помогнат за развивање на технологијата, инфраструктурата и човечките ресурси во Африка. Кина минатата година во Африка инвестирала повеќе од 7,8 милијарди долари

XS
SM
MD
LG