Достапни линкови

logo-print

Брод изграден од остатоците од Кулите близначки


Американската морнарица доби нов брод изграден од челикот од остатоците на Кулите близначки кои беа урнати за време на терористичкиот напад на 11 септември , 2001-та година. Повеќе од 7,5 тони челик беа стопени за да се направи бродот вреден една милијарда долари. Бродот свечено беше пуштен во употреба во саботата да плови по реката Хадсон во Њујорк. На церемонијата на пуштање на бродот присуствуваше и американскиот државен секретар Хилари Клинтон
XS
SM
MD
LG