Достапни линкови

logo-print

Турција нема да го апси суданскиот претседател


Турските официјални лица соопштиле дека нема да преземат никакви активности за апсење на суданскиот претседател Омар Хасан ал-Башир, кој ќе присуствува на состанок на Организацијата на Исламската конференција во Истанбул. Против Башир има меѓународна потерница за воени злосторства, извршени во суданскиот регион Дарфур. Од Турција како земја членка на НАТО било побарано да ја преиспита одлуката Башир да присуствува на конференцијата. Но самитот е во организација на Исламската конференција, а не на владата на Турција. На самитот се очекува да се разговара за економските прашања и за мерките кои треба да ги преземат 57-те земји членки во борбата против сиромаштијата
XS
SM
MD
LG