Достапни линкови

logo-print

Словенија дел од гасоводот Јужен тек


Словенија на 14 ноември во Москва ќе потпише договор за учество во гасоводот Јужен тек, изјавил денеска словенечкиот премиер Борут Похор. Тој изјавил дека за Словенија е од голема важност тоа што ќе учествува во гасоводот. Разговорите за учество во проектот, Словенија ги водеше неколку години,а нерешените прашања како даноците и безбедноста на инвестициите сега се надминати, изјавил Пахор.
XS
SM
MD
LG