Достапни линкови

logo-print

Антивладини протести во Грузија


Неколку стотици антивладини демонстранти протестираа денеска во грузискиот главен град денес да ја одбележат две годишнината од акцијата на полицијата за справување на протестите на опозицијата. Околу 500 демонстранти се собрале пред канцелариите на грузиската јавна телевизија, а потоа продолжиле да се движат низ улиците на Тбилиси. Грузиската опозицијата постојано ги обвинува локалните медиуми дека се провладини .Во ноември 2007 година полицијата со помош на солзавец, водени топови и гумени куршуми, ги растера илјадниците демонстранти кои бараат претседателот Михил Саакашвили да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG