Достапни линкови

logo-print

Епидемија на грипот во Бугарија


Бугарското Министерство за Здравство прогласи епидемија на новиот грип на целата територија на државата.
Овој чекор на бугарското Министерство следеше по проценките дека има 210 заболени на десет илјади жители.
Прогласувањето епидемија е проследено со серија рестриктивни мерки во здравствените установи.
Сите основни училишта во Софија ќе бидат затворени од 9 до 15 ноември, додека високообразовните институции се автономни и секоја од нив ќе одлучува за евентуалното затворање. Во Бугарија досега имаше 6 жртви на новиот вирус.
XS
SM
MD
LG