Достапни линкови

logo-print

Над 40 лидери ќе учествуваат на состанокот во Копенхаген во декември


Шефот за климатски промени на Обединетите Нации Иво Де Бур денеска изјави дека околу 40 шефови на држави ќе присуствуваат на состанокот во Копенхаген за глобалното затоплување, закажан за декември. Де Бур во Барцелона истакна дека е најавено учеството на највисоки претставници на земји од развиениот, но и од земјите во развој. На состанокот во Копенхаген би требало да биде постигнат нов договор за мерки против климатските промени, кој ќе биде замена на досегашниот Протокол од Кјото.
XS
SM
MD
LG