Достапни линкови

logo-print

Иран има три опции за збогатување ураниум


Министерот за надворешни работи на Иран, Манучер Мотаки изјави дека Техеран се подготвува да и даде на Меѓународната Аганција за Атомска Енергија повеќе детали на одговорот во врска со предлогот на големите сили за збогатувањето на ураниумот.Според државната телевизија, Мотаки изјавил дека Иран има три опции, сам да збогатува ураниум, да го купува или да го разменува за гориво. Меѓународниот предлог беше збогатувањето на ураниумот за потребите на Иран да се врши надвор од таа земја.
XS
SM
MD
LG